Неділя, 19.05.2024, 11:17
Персональний сайт

директора Златопільської гімназії м.Новомиргорода

Бирзула Віталія Леонідовича

vlbirzul@mail.ru
Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 21
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Улюблене радіо
Потрібний софт

ТЕМА 1. ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Тема уроку № 1 СХІДНІ СЛОВ'ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ

Завдання сучасного вчителя не подавати      

навчальний матеріал у готовому вигляді,

 а організувати його дослідження учнями.

                                                                                                                                 А.Гін

Мета: охарактеризувати становище слов'ян під час Великого переселення народів, утворення племінних союзів східних слов'ян VІІІ-ІХ ст. на території України, окреслити території розселень східнослов'янських племен; сприяти розвитку ключових та предметних компетентностей учнів: розвивати вміння критично мислити, аналізувати , порівнювати історичний матеріал, працювати з різноманітними історичними джерелами, формувати навички самостійної та командної роботи на уроці історії.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання:  Свідерський Ю., Ладиченко Т., Романишин Н. Підручник  Історія України для 7 кл.; атлас «Історія України 7 кл.», ілюстрації до теми.

Основні поняття: слов'яни, анти, склавини, Велике переселення народів, союзи слов'янських племен, князь, дружина.

Очікувані результати:

ü учні показують на карті основні напрямки розселення слов'янських племен під час Великого переселення народів;

ü називають та характеризують сусідні народи;

ü характеризують державотворчі процеси у східних слов'ян напередодні утворення Київської Русі;

ü застосовують та пояснюють на прикладах нові поняття;

ü знаходять в різноманітних джерелах потрібну інформацію та оперують нею під час уроку;

ü демонструють уміння індивідуальної та групової роботи.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Налаштування учнів на робочий лад та орієнтування їх у навчальному матеріалі.

Повідомлення теми, мети та  плану уроку, постановка пізнавальних задач.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Запитання

1)    Що вам відомо про слов'янські племена?

2)    На якій території вони проживали?

3)    Які сучасні народи належать до слов'янських?

4)    Які археологічні культури є культурами ранніх слов'ян?

5)    Що вам відомо про побут та вірування слов'ян?

6)    Що вам відомо про Велике переселення народів та його причини?

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

Розповідь учителя про писемні джерела, що містять інформацію про давніх слов'ян, у ході якої учні заповнюють таблицю «Писемні джерела про слов'ян».

Прогнозоване заповнення таблиці

з/п

Походження джерела

Автор

Назва твору

1

Готські

Йордан

«Історія готів»

2

Римські

Пліній Старший

«Природнича історія»

Птолемей

«Географія»

Тацит

«Германія»

3

Візантійські

Прокопій Кесарійський

«Історія воєн»

Меандр Протектор

«Історія»

4

Арабські

Ібн-Руста

 

Ібрагім  Ібн-Якуба

 

5

Київська Русь

Нестор

«Повість минулих літ»

Іларіон

«Слово про закон і благодать»

 

Завдання для роботи з картою «Східні  слов'яни у VІІІ- сер. ІХ ст. на території України»

1.     Ознайомившись з легендою карти визначити межі розселення східнослов'янських племен.

2.     Визначити назви східнослов'янських племінних союзів та записати їх у зошит.

3.     Визначити за допомогою карти і назвати ті союзи, що брали безпосередню участь у етногенезі українців.

Учнівське повідомлення  «Легенда про заснування Києва»

Відповідь виступаючого на запитання товаришів (репродуктивні, розширюючи, розвиваючі).

«Вільний мікрофон»

Висловити припущення про те, якими могли бути відносини у слов'ян із сусідніми народами.

Завдання для роботи з підручником

1. Складання опорного конспекту. Прочитати матеріал підручника (С.22-23) і скласти і зошиті  конспект «Сусіди слов'янських племен».

2. «Метод Ривіна» Прочитати в парах матеріал підручника (С.23-23 п.4) і виконати завдання:

- передати зміст кожного прочитаного абзацу одним реченням;

- поставити запитання до змісту кожного прочитаного абзацу;

- записати у зошит визначення нових термінів.

ІV Закріплення вивченого матеріалу

Завдання для обговорення в загальному колі

Поміркуйте, чи випадковим було зародження держави у східних слов'ян? Свою відповідь обґрунтуйте.

V Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника  §2, с.17-27, ознайомитись з матеріалом §3, підготувати повідомлення з додаткових джерел про перших князів Київської Русі.

VІ Підведення підсумків уроку

Активізація зворотного  зв'язку.

Проведення рефлексії

Демонстрація меж знань

Коментування та оцінювання роботи учнів під час уроку

Форма входу
Котра година?
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Мій блог
Освітні сайти


сайти району

Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz