Схема до уроку "Ольга" Схема до уроку "Святослав" Тема уроку № 3 КИЇВСЬКА РУСЬ ЗА
КНЯЗЮВАННЯ ОЛЬГИ ТА СВЯТОСЛАВА
Завдання
сучасного вчителя не подавати
навчальний
матеріал у готовому вигляді,
а організувати його дослідження учнями.
А.Гін
Мета: охарактеризувати
становище Київської Русі за правління Ольги та Святослава; сприяти розвитку
ключових та предметних компетентностей учнів: формувати системне бачення
історичного процесу, розвивати вміння критично мислити, аналізувати,
порівнювати історичний матеріал, працювати з різноманітними історичними
джерелами, робити висновки; формувати лідерські якості, навички самостійної і
командної роботи на уроці історії; виховувати інтерес та повагу до минулого
свого народу.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання: Свідерський Ю., Ладиченко Т.,
Романишин Н. Підручник Історія України
для 7 кл.; атлас «Історія України 7 кл.», портрети князів Ольги та Святослава,
схема «Системно-функціональний аналіз», мультимедійне обладнання.
Основні поняття: реформи, данина, погост, устави, уроки,
печеніги.
Очікувані результати:
ü учні характеризують
князів Ольгу, Святослава та їх політику;
ü визначають
хронологічні межі правління князів Київської Русі та встановлюють їх
хронологічну послідовність;
ü показують на
карті основні напрямки походів Святослава;
ü порівнюють
діяльність перших князів;
ü застосовують та
пояснюють на прикладах нові поняття та терміни;
ü знаходять в
різноманітних джерелах потрібну інформацію та оперують нею під час уроку;
ü демонструють
уміння індивідуальної та групової роботи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Налаштування учнів
на робочий лад та орієнтування їх у навчальному матеріалі.
Повідомлення теми,
мети та плану уроку, організація самостійного ціле покладання
учнями, постановка пізнавальних задач.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Хронологічна розминка за матеріалом попередньої теми.
Прес-конференція Відповіді князів
Олега та Ігоря на запитання (репродуктивні, розширюючи, розвиваючі) аудиторії.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Актуалізація
наявних знань учнів з теми, що вивчається.
«Мозковий штурм» Задати якомога більше питань до теми.
Учнівські повідомлення
«Правителі
Київської Русі Ольга та Святослав».
Відповідь
виступаючих на запитання товаришів (репродуктивні, розширюючи, розвиваючі).
Робота
в групах
1 група.
Скласти схему СФА діяльності княгині
Ольги (с.37-40 підручника).
2 група.
Скласти схему СФА діяльності князя Святослава (с.40-45 підручника).
Представники груп
висвітлюють результати спільної роботи на дошці.
Експериментування з системою
А що було б, якби
…?
«Мозковий штурм»
Назвати спільне та відмінне у діяльності князів
Ольги та Святослава.
Назвати позитивне та негативне у діяльності
князів Ольги та Святослава.
Завдання для роботи з картою
Ознайомитись з
легендою карти «Київська держава за князювання Ольги та Святослава » (атлас
с.7) і визначити основні напрямки походів названих князів.
Завдання для роботи з поняттями
1. Дати авторське визначення термінам
«реформа», «данина», «печеніги».
2. Співставити
власні визначення з визначеннями наведеними
у словнику понять і термінів підручника (с.232) та записати їх у зошит.
ІV Закріплення вивченого матеріалу
Обговорення в загальному колі (відкриті питання)
В чому полягає
реформаторство Ольги?
Як ви гадаєте, чому
М.Грушевський назвав Святослава «козаком на престолі»?
Схема генетичного аналізу (СГА) київських князів. Скласти
на дошці та перенести її у зошити.
V Домашнє завдання
Опрацювати матеріал
підручника §4, с.37-46, доповнити схеми
СФА діяльності Ольги та Святослава, ознайомитись з матеріалом §5, підготуватись до «Прес-конференції» (Ольга,
Святослав).
VІ Підведення підсумків уроку
Активізація зворотного зв'язку.
Проведення
рефлексії
Демонстрація меж
знань
Коментування та
оцінювання роботи учнів під час уроку
|